+48 577 439 977

Beata Grabowska

+48 664 941 720

Aleksandra Urbańska

Umowa najmu

Kupno lub wynajem mieszkania to poważna decyzja. Jeśli kupujesz mieszkanie, posiadanie dobrego prawnika po swojej stronie pomoże Ci uzyskać najlepszą możliwą cenę i upewnić się, że wszystko jest zgodne z prawem. Jeśli kupujemy mieszkanie jako inwestycję i planujemy je wynajmować, to będziemy potrzebować odpowiedniej umowy najmu, która uwzględni wszystkie istotne aspekty. Warto wybrać kancelarię, która specjalizuje się w prawie dotyczącym nieruchomości oraz ich wynajmu. Zagwarantuje nam to, że wszystko będzie zgodne z prawem oraz, że nic nas nie zaskoczy.

Jeśli to Ty planujesz stać się najemcą, to również warto poradzić się odpowiedniego adwokata. Zdarza się, że osoby które oferują wynajem nie są do końca uczciwe i umowa najmu stworzona przez nich zawiera nieścisłości oraz niedomówienia, które mogą działać na niekorzyść najemcy. Czasami również osoby oferujące wynajem nie znają się do końca na prawie dotyczącym nieruchomości oraz wynajmu, przez co stworzona umowa najmu może zawierać niezamierzone błędy. Jeśli chcesz mieć pewność, że wynajmujesz mieszkanie zgodnie z prawem oraz, że żadna nieprzyjemna niespodzianka Cię nie zaskoczy, to przed podpisaniem umowy najmu warto przekazać ją do wglądu adwokatowi, który sprawdzi ją za Ciebie fachowym okiem.

Prawo nieruchomości może być skomplikowane, zwłaszcza jeśli chodzi o wynajem. Istnieje wiele różnych scenariuszy, które mogą się pojawić, a w zależności od okoliczności. Umowa najmu może przybierać formy: ustną lub pisemną. Konsekwencje tego mogą być znaczące: jeśli umowa najmu jest ustna, może nie być egzekwowalna, jeśli najemca zdecyduje się jej nie przedłużać. Z drugiej strony, jeśli umowa najmu jest pisemna i podpisana przez obie strony przed wprowadzeniem się do mieszkania, to prawdopodobnie utrzyma się w sądzie, jeśli dojdzie do sporu między właścicielem a najemcą.

Najlepszym sposobem na uniknięcie wszelkich nieporozumień jest spisanie umowy najmu zanim się wprowadzisz lub podpiszesz cokolwiek. Ważne jest również, żeby zarówno wynajmujący, jak i najemcy zapoznali się z prawami stanowymi dotyczącymi umów najmu, by wiedzieli, jakie są ich prawa i zobowiązania.

Bez względu na to, czy planujesz zostać wynajmującym czy najemcą, zapraszamy do konsultacji z jednym z naszych specjalistów z zakresu prawa cywilnego. Zapraszamy do kontaktu!